Endekse göre İstanbul’da ve Ankara’da en fazla taşınan ilçeler

Parça Eşya Taşıma Nakliye Fiyatları
Parça Eşya Taşıma Nakliye Fiyatları
6 Ekim 2018
Haytınızı Kolaylaştıracak Nakliye Önerileri
Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Nakliye Önerisi
4 Kasım 2018
En Fazla Taşınan İlçeler

En Fazla Taşınan İlçeler

Taşınanların tercihi Kadıköy ve Çankaya
Piyasalara odaklı gayrimenkul bilgi şirketi olarak hizmet veren REIDIN, taşınmak isteyen kişilerle evden eve nakliyat  Hizmet veren kurumsal alanda en çok tercih edilen firma zorlu nakliyat  beraber REIDIN –  Zorlu Nakliyat Taşınma Endeksi’ni oluşturdu.
Endekse göre 2018’in üçüncü çeyreğinde, İstanbul’daki endeks dşayeti bir önceki çeyreğe oranla yüzde 7,1 artış gösterdi. 2017’nin üçüncü çeyreğine göre ise yıllık değişim yüzde 5,5 oldu. 2017 yıl ortalamasının 100 olarak baz alındığı REIDIN –  Zorlu evden eve nakliyat İstanbul Taşınma Endeksi, hem çeyreklik hem de yıllık periyotta yukarıya yönlü hareket etti. Endeksin en yüksek dşayete sahip olduğu dönem ise yaz aylarına denk gelen 2018’in üçüncü çeyreği oldu.
İstanbul’da üçüncü çeyrekte de en fazla Ümraniyeliler taşındı
Endekse göre İstanbul’da en fazla taşınan ilçeler ve mahalleler bu çeyrekte de değişmedi ve en fazla taşınan ilçe yüzde 7,18 ile Ümraniye, en fazla taşınan mahalle ise yüzde 1,71 ile Küçükçekmece ilçesine bağlı Ataşehir Mahallesi oldu. Başka semtlere yönelik taşınma hareketinin en yoğun olduğu diğer ilçeler ise sırayla şu şekilde: yüzde 5,41 Küçükçekmece, yüzde 5,32 Maltepe, yüzde 4,76 Üsküdar ve yüzde 4,73 Esenyurt.
İstanbul’da taşınma dinamikliği en yüksek ilçe, üçüncü çeyrekte de aynı: Kadıköy
Endekse göre İstanbul’da taşınma açısından en dinamik ilçeler ve mahalleler de değişmedi ve en dinamik ilçe yüzde 6,40 ile Kadıköy, en dinamik mahalle ise yüzde 1,19 ile Küçükçekmece ilçesine bağlı Ataşehir Mahallesi oldu. Taşınma dinamikliğinin en yüksek olduğu diğer ilçeler ise sırayla şu şekilde: yüzde 6,37 Ümraniye, yüzde 4,94 Maltepe, yüzde 4,67 Üsküdar, yüzde 4,64 Küçükçekmece. Böylece taşınma dinamikliği bakımından geçen çeyrekte dördüncü sırada olan Esenyurt’un yerini Üsküdar aldı ve Esenyurt ilk beşe giremedi.
Kadıköy, en fazla tercih edilen ilçe olarak tahtını koruyor
İstanbul’da en fazla tercih edilen ilçe yüzde 10,09 ile Kadıköy olurken, en fazla tercih edilen mahalle olarak ise yüzde 1,21 ile Küçükçekmece ilçesine bağlı Ataşehir Mahallesi öne çıkarak geçen çeyreğin en fazla tercih edilen mahallesi olan Adnan Kahveci’yi geride bıraktı. En çok tercih edilen ilçeler sıralamasında Kadıköy’ü yüzde 5,67 ile Ümraniye, yüzde 5,17 ile Maltepe, yüzde 4,72 ile Pendik ve yüzde 4,42 Beylikdüzü izledi. Geçen çeyreğin en fazla tercih edilen ilçelerinden biri olan Üsküdar bu çeyrekte ilk beşe giremedi.
Ankara Taşınma Endeksi önceki çeyreğe göre yüzde 14,6 arttı
REIDIN –  Zorlu evden eve nakliyat  Taşınma Endeksi ise, 2018’in üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 14,6 oranında arttı. 2017’nin üçüncü çeyreğindeki endeks şayetine göre ise yıllık değişim yüzde 14,8 oldu. 2017 yıl ortalamasının 100 olarak baz alındığı REIDIN –  Zorlu Nakliyat Ankara Taşınma Endeks trendi, 2018’in üçüncü çeyreğinde, çeyreklik periyotta yukarıya, yıllık periyotta ise aşağı yönlü hareket etti. Endeksin en yüksek şayete sahip olduğu dönem yaz aylarına denk gelen 2017’nin üçüncü çeyreği oldu.
Ankara’nın en fazla taşınanı yine Çankayalılar oldu
REIDIN – Zorlu Nakliyat Ankara Taşınma Endeksi 2018 üçüncü çeyrek sonuçlarına göre en fazla taşınan ilçe yüzde 23,72 ile Çankaya oldu. Çankaya bunun yanı sıra yüzde 18,25 ile taşınma dinamikliğinin en yüksek görüldüğü ilçe olarak dikkat çekti. Çankaya’yı yüzde 16,14 ile Yenimahalle, yüzde 15,40 ile Keçiören, yüzde 12,47 ile Etimesgut ve yüzde 8,56 ile Mamak izledi. Böylece geçen çeyreğe göre Yenimahalle ve Etimesgut yer değiştirmiş oldu.
Ankara’da taşınanların ilk tercihi Çankaya
2018 üçüncü çeyrek sonuçlarına göre Ankara’da en fazla tercih edilen ilçe yüzde 16,93 ile Çankaya,en çok tercih edilen mahalle ise yüzde 2,41 ile Etimesgut ilçesine bağlı Eryaman Mahallesi oldu. En çok tercih edilen ilçeler sıralamasında Çankaya’yı yüzde 16,40 ile Etimesgut, yüzde 13,76 ile Yenimahalle, yüzde 12,70 ile Keçiören ve yüzde 10,58 ile Altındağ izledi. Geçen çeyreğin en fazla tercih edilen ilçelerinden biri olan Mamak, bu çeyrekteki ilk beşte yer almadı. Ankara’nın Etimesgut ilçesine bağlı Eryaman Mahallesi bunun yanı sıra yüzde 2,44 ile en fazla taşınan mahalle oldu.
“Talep toplu taşıma ve yeşil alana göre biçimleniyor”
REIDIN CEO’su Kerim Bertrand, “REIDIN –  Zorlu Nakliyat Taşınma Endeksi, çeyreklik bazda İstanbul ve Ankara için taşınma dinamikliğini ölçmeye devam ediyor. İstanbul Taşınma Endeksi, 2017 yılının 1. çeyreğinden itibaren en yüksek endeks dşayetine 126.4 ile bu çeyrekte ulaşmış görünüyor. Bölgesel tercihlere bakıldığında %10.09’luk oran ile Kadıköy en fazla tercih edilen ilçe halinde. Kadıköy’ün İstanbul’un en yaşanabilir ilçeleri arasında yer alması, insanları taşınmak için bu bölgeyi tercih etmeye yöneltiyor. Taşınma dinamikliği bakımından Ankara’nın en dinamik ilçesi ise %18.25 ile Çankaya. Hem sosyo – demografik nitelikleri hem de gelişmişlik düzeyi bakımından en yaşanabilir ilçeler arasında yer alması, Çankaya’daki taşınma deviniminin yüksek çıkmasının temel faktörlerinden biri.” dedi.
Taşınma Hareketliliği Raporu üçüncü çeyrek sonuçları için şöyle dedi: “Temmuz ayı, seçimlerin tamamlanması ile beraber nakliyat sektörünün en çok taleple karşılaştığı aylardan biri oldu. Haçünkün – Temmuz ayları, genelde sektörün en yoğun olduğu aylar olur ve bu yoğunluk iki ay süresince gözlenir. Ancak, seçim ve Ramazan Bayramı sebebiyle geçtiğimiz çünkün ayında planlanan taşınmaların çoğunun Temmuz ayına ertelendiğini görüyoruz. Bunun dışında, okulların tatil olması da taşınma dinamikliğini direkt olarak etkileyen etkenlerden biridir. Bu nedenle, geçtiğimiz Ağustos – Eylül aylarının da taşınma isteği bakımından yoğun olduğu söylenebilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TEKLİF FORMU